5 pomysłów na ciekawy ogród

Stworzenie ciekawego ogrodu wymaga czasu i cierpliwości, ale po kilku latach docenisz możliwość odpoczynku w otoczeniu posadzonych własnymi rękoma roślin. Spoglądając na malutkie sadzonki, czasami ciężko wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała docelowa kompozycja. Skorzystaj z naszych propozycji na interesujący ogród i zainspiruj się do realizacji własnych pomysłów.

Planowanie roślinności w ogrodzie

  1. Wykorzystaj istniejące rośliny. Jeśli posiadasz dom wybudowany w miejscu, w którym rośnie wiekowe drzewo lub krzew ozdobny, jesteś szczęściarzem. Postaraj się nie wycinać go, ale wykonać ewentualne prace pielęgnacyjne, aby cieszyć z cienia i możliwości powieszenia huśtawki lub hamaka.
  2. Twórz uzupełniające się kolorystycznie kompozycje. Drzewa, krzewy, byliny mają różny czas kwitnienia, który warto sprawdzić przed posadzeniem. Planując w ten sposób, otrzymasz piękne, barwne zestawienia nie tylko na rabatach, ale w całym ogrodzie.
  3. Dobieraj rośliny pod kątem docelowej wysokości. Aby zachować harmonię, mniejsze krzewy powinny znajdować się przed wysokimi gatunkami. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego cięcia, które ingerowałoby w naturalny pokrój rośliny.

Mała architektura w ogrodzie

  1. Zaplanuj urocze zakątki. Wydziel miejsce w ogrodzie przeznaczone do odpoczynku, otoczone ślicznymi drzewami i krzewami ozdobnymi. Pnące róże, barwne kwiaty lub szumiące trawy będą zachęcały do wejścia i zanurzenia się w zieleni.
  2. Zainwestuj w małą architekturę. Jeśli uwielbiasz przebywać w ogrodzie, pomyśl gdzie umieścić ławki, ażurowe pergole, czy altanę. Zaplanuj, gdzie znajdzie się miejsce na ognisko i obsadź je roślinnością. Przydatne są także huśtawki ogrodowe. Jeśli w domu są małe dzieci, wydziel im przestrzeń do zabawy z piaskownicą i zawczasu zadbaj o jej zacienienie.