Jakie krzewy posadzić w ogrodzie?

Przed przystąpieniem do aranżacji ogrodu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu mają być właściwie posadzone krzewy. Ich zadaniem jest rodzenie owoców, czy też wzmacnianie wrażeń estetycznych? Krzewy mogą stanowić tło dla bylin, samodzielne kompozycje, a nawet pod względem funkcjonalnym potrafią dzielić ogród na sektory. Na jakie krzewy ozdobne warto zwrócić szczególną uwagę?

Z jakich roślin stworzyć piękny żywopłot?

Ogrodzenie pełni rolę zabezpieczenia posesji, przed wchodzeniem na nią niepożądanych osób oraz zwierząt. Jednak, by chronić się przed wzrokiem przechodniów, a niekiedy i sąsiadów dobrze jest posadzić żywopłot.  Trzeba wybrać odpowiednie gatunki roślin, które szybko rosną i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.  

Kiedy i czym nawozić drzewka owocowe?

W polskich ogrodach najczęściej sadzi się śliwy, jabłonie, grusze, wiśnie i czereśnie. Aby cieszyć się dużymi i zdrowymi zbiorami, należy o drzewa w odpowiedni sposób dbać.

Jak dbać o drzewka ozdobne zimą?

Zima to ciężki czas dla roślin świeżo nasadzonych i ozdobnych. Dlatego niezwykle istotne jest, aby na czas zimy odpowiednio się nimi zaopiekować. W zależności od tego z jakim gatunkiem drzew, krzewów będziemy mieć do czynienia, należy odpowiednio je osłonić przed mrozem i śniegiem.

Jakie drzewka ozdobne wybrać do ogrodu?

Osoby, które zakładają swój pierwszy ogród, zazwyczaj nie wiedzą, od czego zacząć. Nawet podczas odwiedzenia szkółki drzew, wahają się, co powinny wybrać: nie są pewne, czy dany gatunek przyjmie się w ich ogrodzie, ani czy dobrze się w niego wkomponuje. Dlatego przed zakupem nowych drzewek warto zadać sobie kilka pytań. Jakich? Na to pytanie dopowiadamy poniżej!

Co posadzić pod iglakami?

Różne gatunki iglaków to rodzaj z roślin ogrodowych, które cieszą się niesłabnącym i dużym zainteresowaniem. Ciężko byłoby znaleźć dom, wokół którego nie posadzono choćby kilku tui. Wielką zaletą iglaków jest ogromna różnorodność gatunków – zarówno jeśli chodzi o rozmiary roślin, jak i ich naturalne kształty, wybarwienie igieł czy ich wygląd. Przekonajmy się, co przemawia za sadzeniem iglaków i zobaczmy, jakie typy roślin można umieścić w ich sąsiedztwie.

Które drzewa liściaste kwitną najdłużej?

Stworzenie ogrodu, który będzie atrakcyjny przez cały rok, a zwłaszcza przez większość sezonu wegetacyjnego, gdy najwięcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, jest dużym wyzwaniem. Konieczny jest nie tylko właściwy dobór gatunków, ale także znalezienie stanowisk, gdzie zarazem będą dobrze widoczne w czasie, gdy prezentują się najlepiej, a jednocześnie takich, w których zyskają odpowiednie warunki – nasłonecznienie, temperaturę czy przepływ powietrza. Roślinami, które wypełnią podobną funkcję bardzo dobrze, są różne gatunki drzew kwitnących. Przekonajmy się, na jakie z nich najlepiej się zdecydować.

Jak zaprojektować ogród japoński?

Własny ogród to zarówno powód do dumy, jak i nasza wizytówka. Wymaga jednak odpowiedniej aranżacji i dalszej pielęgnacji. Pośród wielu różnych stylów można postawić na ogród japoński. Ten z pewnością będzie wyróżniał się na tle sąsiednich zieleńców. W jaki jednak sposób go trzeba zaprojektować? O czym należy pamiętać podczas realizacji? A także jak należy go pielęgnować?

Jak pielęgnować tuje?

Chcąc cieszyć się estetyczną przestrzenią wokół domu, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację zasadzonych roślin. I nawet jeśli mowa tu o mało wymagających krzewach, nie należy zapominać o tym, że jest kilka zasad, dzięki którym rośliny zdrowo rosną i pięknie się prezentują.

Iglaki nie tylko do ogrodu

Iglaki to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych w polskich ogrodach. Stanowią nie tylko naturalną ozdobę, ale również mogą być wykorzystane praktycznie, np. jako osłony zapewniające w wybranych miejscach cień i chroniące przed wiatrem czy żywopłoty.

Jak dbać o iglaki?

Iglaki są często sadzone w ogrodach, na działkach i w otoczeniu domów, ponieważ wyglądają bardzo dekoracyjnie przez cały rok. Nawet zimą nie przechodzą całkowicie w stan spoczynku i nie tracą igieł, wyjątkiem są tu tylko modrzewie. Poza tym drzewa oraz krzewy iglaste dostępne są w wielu kolorach i mogą mieć różny pokrój, dzięki czemu łatwo wybrać gatunki, które będą harmonizowały z każdym domem czy działką. Nie wymagają dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, a poza tym można je przycinać, jeśli wyrosły zbyt wysoko albo potrzebna staje się zmiana ich kształtu. Jednak mimo że iglaki nie są zbyt wymagające, to warto dowiedzieć się więcej, jak o nie dbać, żeby prezentowały się jak najlepiej w naszym ogrodzie.

Jak sadzić tuje?

Tuja, inaczej żywotnik, to rośliny iglaste, które cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Doskonale nadają się na żywopłoty i nawet zimą zachwycają swoim intensywnie zielonym kolorem. Są również odporne na szkodniki i czynniki zewnętrzne, szybko rosną i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Tak naprawdę trzeba je tylko odpowiednio przycinać i regularnie nawozić, aby przeciwdziałać żółknięciu i brązowieniu igieł. Niezwykle ważny jest jednak prawidłowy sposób ich sadzenia. Czytając dalszą część naszego wpisu, dowiesz się, o czym należy pamiętać podczas sadzenia tui.

Sosna w ogrodzie. Jaki gatunek wybrać?

Wyróżniamy aż 115 gatunków sosny. Nie wszystkie są smukłe i wysokie jak te, które najczęściej widzimy dziko rosnące. Wiele z nich, jako drobne drzewa, a także jako krzewy, stanowi idealną ozdobę do ogrodu. Wprowadzają do niego odrobinę dzikości lasu, jednocześnie nie zakłócając harmonii i domowego nastroju. W tym artykule przyjrzymy się odmianom sosny kosodrzewiny i sosny czarnej. Stanowią one szczególnie ciekawą propozycję do ogrodu jako wyjątkowo piękne odmiany sosny. Zapraszamy do lektury!

Drzewa liściaste idealne do ogrodu

Drzewa liściaste to nie tylko niezwykła ozdoba ogrodu, która podnosi jego walory estetyczne, ale również ochrona przed słońcem, wiatrem oraz schronienie dla ptaków i innych zwierząt. Dodatkowo umożliwiają uzyskanie efektu piętrowości, który jest niezwykle ważny z punktu widzenia estetycznego, produkują potrzebny do oddychania tlen, wchłaniają dwutlenek węgla oraz nawilżają powietrze.

Gdzie kupować drzewa ozdobne?

Nawet najmniejsza przestrzeń może stać się wspaniałą strefą relaksu na świeżym powietrzu. Posiadanie działki to jednak dopiero połowa sukcesu. Jedynie zazieleniona i obsadzona roślinami spełni swoje przeznaczenie, stając się miejscem ogrodowych rozrywek i słodkiego lenistwa.

Jak zaprojektować rabatę bylinową?

Byliny to wieloletnie gatunki zielonych roślin o zimujących organach podziemnych takich jak na przykład cebule, bulwy lub kłącza o przyziemnych pąkach. Rabaty bylinowe charakteryzują się kompozycją wielu gatunków roślin o różnej wysokości. Aby całe zestawienie było harmonijne i odpowiednio dobrane, konieczny jest przemyślany projekt.

Cis pospolity. Charakterystyka

Cis pospolity to gatunek drzewa iglastego znajdujący się w naszym kraju pod ścisłą ochroną. Rośnie niezwykle wolno, żyje długo, a ostry klimat panujący w naszym kraju powoduje, że zazwyczaj przybiera formę krzewu. W cieplejszych strefach klimatycznych osiąga nawet 15 metrów wysokości. Drewno pozyskiwane z tych drzew jest bardzo cenne, produkowało się z niego meble, kusze i łuki. Na Kaszubach znajduje się rezerwat przyrody Choczewskie Cisy, w którym można spotkać dzikie cisy. Nasiona rosnących obecnie w stanie dzikim cisów zostały tam przeniesione ze znajdującego się nieopodal parku leśnego w miejscowości Sasino, który został założony w 1868 roku na terenie zespołu dworsko-parkowego. W rezerwacie tym rośnie kilka bardzo starych cisów, które liczą sobie około 145 lat, ich obwód wynosi około 150 cm, a wysokość sięga nawet do 13 m!

 

Właściwości borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to popularny w naszym kraju owoc, który jest niezwykle smaczny i lubiany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Wyglądem przypomina nieco jagodę, a jest to spowodowane ich bliskim pokrewieństwem. Borówka amerykańska jest bowiem odmianą jagody leśnej, która rośnie w stanie dzikim w wielu polskich lasach. Owoc ten jest nie tylko smaczny, ale ma także dobroczynny wpływ na ludzki organizm, a jego niewątpliwą zaletą jest możliwość hodowania krzewów borówki nawet we własnym ogródku. W dzisiejszym wpisie opiszemy prozdrowotne właściwości borówki amerykańskiej i wytłumaczymy, dlaczego warto wybrać się po krzaczek borówki do naszej szkółki krzewów!

Ozdobne krzewy liściaste. Przegląd propozycji

Najpiękniejszą ozdobą każdego ogrodu są krzewy liściaste. Odpowiednio zakomponowane w przestrzeni sprawią, że teren wokół twojego domu będzie estetyczny i kolorowy. Część z nich będzie idealną dekoracją od wiosny do późnej jesieni, część, czyli krzewy zimozielone, będą zdobiły ogród cały rok.

Jodła w ogrodzie. Jak o nią dbać?

Jednym z drzew iglastych chętnie uprawianych w polskich ogrodach jest jodła. Jej najbardziej charakterystycznym i łatwo zauważalnym elementem są cylindryczne szyszki, które pionowo stoją na gałęziach. Sadzonki tego iglaka wyglądają dekoracyjnie zarówno jako samotniki w otoczeniu trawy, jak i w nasadzeniach grupowych po kilka blisko siebie. Jodła jest dostępna w wielu gatunkach i dzięki temu można ją posadzić w pobliżu trawnika, na skalniaku, a nawet przy zbiorniku wodnym. Typowa jodła w ogrodzie ma okółkowy układ gałęzi i po 10 latach może osiągnąć wysokość do 10 metrów. Jednak wśród jodeł znajdziemy także gatunki dużo niższe, a nawet karłowate, które bez obaw możemy sadzić w niewielkich ogródkach.