Co posadzić pod iglakami?

Różne gatunki iglaków to rodzaj z roślin ogrodowych, które cieszą się niesłabnącym i dużym zainteresowaniem. Ciężko byłoby znaleźć dom, wokół którego nie posadzono choćby kilku tui. Wielką zaletą iglaków jest ogromna różnorodność gatunków – zarówno jeśli chodzi o rozmiary roślin, jak i ich naturalne kształty, wybarwienie igieł czy ich wygląd. Przekonajmy się, co przemawia za sadzeniem iglaków i zobaczmy, jakie typy roślin można umieścić w ich sąsiedztwie.

Dlaczego warto wybierać iglaki?

Iglaki to rośliny, które często trafiają do przydomowych ogrodów. Ceni się je za intensywną zieleń widoczną przez cały rok, a także za atrakcyjny i zróżnicowany wygląd. Wypadają świetnie jako solitery, ale także „tło” dla innych roślin. Wiele osób wybiera je z uwagi na możliwość swobodnego przycinania oraz formowania ciekawych brył. Bez iglaków trudno też wyobrazić sobie ogrodowy skalniak. Iglaki nie tylko świetnie prezentują się w ogrodzie, ale także są bardzo funkcjonalne. Wybrane na żywopłot stanowią znakomitą barierę przed wiatrem i tworzą potrzebny cień. Do ich zalet należy także brak konieczności sprzątania opadających zimą liści.

Jaka roślinność sprawdzi się w pobliżu iglaków?

Stanowiska znajdujące się tuż pod iglakami często są bardzo zacienione, co sprawia, że wybór odpowiednich roślin może być utrudniony. Nie można jednak zapomnieć, że niektóre rośliny takie jak choćby modrzew czy świerk mają bardzo płytki i szeroki system korzeniowy, co rodzi kolejne ograniczenia. Z drugiej strony obecność iglaków oznacza stałą wielkość ekspozycji na światło – nie trzeba się więc martwić tym, że warunki dla posadzonych roślin będą się zmieniać. Pod większością iglastych drzew i krzewów sprawdzą się świetnie rośliny, które dobrze tolerują podłoże o podwyższonej kwasowości np. różaneczniki. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne będzie zachowanie odpowiedniej odległości – w pobliżu iglaków najlepiej zostawić przynajmniej pół metra wolnego miejsca ściółkowanego korą. W miejscach o dobrym naświetleniu można zdecydować się na byliny lub kwiaty.