Drzewa iglaste idealne do ogrodu

Drzewa iglaste to jedne z roślin, które są bardzo często wybierane do różnego rodzaju ogrodów. Sprawdzą się zarówno na przydomowej działce, jak i w ogrodach znajdujących się przy hotelach, sanatoriach albo obiektach spa. Obok roślin kwitnących i drzew liściastych iglaki są interesującym uzupełnieniem i urozmaiceniem krajobrazu. Wybór mamy bardzo szeroki, bo zdecydować możemy się na gatunki naturalnie występujące w naszym kraju, takie jak sosna, modrzew i świerk, albo na przedstawicieli innych stref klimatycznych, w tym na przykład cyprysy, daglezje czy metasekwoje.

Przed zakupem konkretnych okazów do naszego ogrodu warto dobrze wybrać nie tylko odmianę, ale wziąć pod uwagę również wielkość, nasłonecznienie, rodzaj gleby i inne parametry związane konkretnie z naszym ogrodem.

Czym się kierować przy zakupie iglaków do ogrodu?

Aby zakupione przez nas sadzonki drzew iglastych stanowiły prawdziwą ozdobę naszego ogrodu, warto przed ich zakupem zastanowić się nad kilkoma aspektami związanymi zarówno z ich wyglądem i wymaganiami, jak i samym ogrodem:

  • Na początku zastanówmy się nad planem rozmieszczenia roślin w całym ogrodzie i do pozostałych nasadzeń dopasujmy iglaki. Niezbędne jest również wzięcie pod uwagę tego, jak szybko dana odmiana rośnie i po ilu latach osiągnie optymalną dla nas wielkość oraz wygląd.
  • Sprawdźmy nasłonecznienie naszego ogrodu, rodzaj gleby oraz to, czy teren jest bardzo podmokły. Dopiero po tej analizie będziemy mogli wybrać gatunki najlepiej rosnące w danych warunkach.
  • Przemyślmy dokładnie, jaką funkcję mają w naszym ogrodzie pełnić drzewa iglaste. Czy mamy zamiar posadzić je blisko granicy działki i stworzyć z nich żywopłot, czy też mają być tłem dla innych roślin, a może drzewo iglaste stanie się samodzielnym elementem ozdobnym, który będziemy przycinać i kształtować w wybrany przez nas sposób.
  • Przed zakupem dowiedzmy się również, jaki kolor igieł ma nasz iglak, jak duże są jego przyrosty roczne i jaki ma pokrój, a także czy możliwe jest jego przycinanie i kształtowanie.