Drzewa iglaste jako ozdoba

Do ozdoby różnego typu ogrodów, trawników, skwerów i innych miejsc zielonych mamy do dyspozycji ogromną rozmaitość drzew liściastych i iglastych, a także krzewów różnej wielkości. Dokonanie optymalnego wyboru zależy nie tylko od naszych upodobań, ale także od rodzaju gleby w danym miejscu i ilości czasu, jaki możemy poświęcić na pielęgnację. Jeśli w ogóle nie mamy pomysłu, na co się zdecydować, to warto bliżej przyjrzeć się ofercie drzew iglastych, które mają szerokie zastosowanie i różne funkcje w ogrodzie, a poza tym są dekoracyjne przez cały rok i zwykle nie wymagają bardzo skomplikowanej ani pracochłonnej pielęgnacji.

Zalety drzew iglastych

Drzewa iglaste sadzone w ogrodach, parkach czy na skwerach wyróżniają się wieloma zaletami, wśród których warto wymienić przede wszystkim:

  • Piękny i elegancki wygląd przez cały rok, w tym również zimą, gdy rośliny liściaste tracą swoje liście.
  • Ogromny wybór odmian, wielkości i kolorów igieł, dzięki czemu łatwo wybierzemy iglaki najbardziej pasujące do koncepcji całego naszego ogrodu. Oprócz odmian o zielonych igłach znajdziemy także takie w odcieniu niebieskawym, złotym czy srebrzystym. Jeśli mamy niewielką działkę, możemy zdecydować się na odmiany rosnące bardzo powoli i przez wiele lat prawie niezmieniające swojej wielkości.
  • Brak potrzeby wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ niekonieczne jest przycinanie iglaków (choć można to robić). Większość z nich nie wymaga również bardzo żyznej gleby ani częstego nawożenia, aby dobrze rosły.
  • Niezaśmiecanie otoczenia, ponieważ większość drzew iglastych (z wyjątkiem modrzewi, metasekwoi i cypryśników) nie traci igieł na zimę i w związku z tym trawa rosnąca pod nimi nie wymaga grabienia.
  • Możliwość różnorodnych zastosowań, ponieważ możemy na przykład wybrać rośliny iglaste rosnące mocno w górę, tworzące zwarte żywopłoty albo odmiany płożące stanowiące oryginalną ozdobę trawnika lub skalniaka.
  • Bardzo dobrze komponują się z innymi roślinami, dzięki czemu mogą stanowić dekoracyjną kanwę ogrodu i tło dla roślin liściastych o ozdobnych kwiatach oraz wielu bylin.