Drzewa liściaste idealne do ogrodu

Drzewa liściaste to nie tylko niezwykła ozdoba ogrodu, która podnosi jego walory estetyczne, ale również ochrona przed słońcem, wiatrem oraz schronienie dla ptaków i innych zwierząt. Dodatkowo umożliwiają uzyskanie efektu piętrowości, który jest niezwykle ważny z punktu widzenia estetycznego, produkują potrzebny do oddychania tlen, wchłaniają dwutlenek węgla oraz nawilżają powietrze. Mogą zarówno pełnić funkcję żywopłotu i chronić prywatną posesję przed wzrokiem przechodniów i hałasem, jak i być soliterem – wyjątkowo ozdobnym drzewem posadzonym w szczególnie wyeksponowanym miejscu. Drzewa liściaste prezentują się świetnie w prywatnych ogrodach oraz jako zagospodarowanie terenu wokół restauracji, hoteli, parków i obiektów rekreacyjnych.

Podczas planowania ogrodu należy dokładnie przemyśleć rozplanowanie wszystkich roślin, a przede wszystkim drzew, które wraz z upływem czasu będą coraz większe i w razie potrzeby trudno będzie je przesadzić. Jakie drzewa liściaste najlepiej sprawdzą się w ogrodzie?

Jak dobierać drzewa liściaste do ogrodu?

• Wybierając drzewa liściaste do ogrodu, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość działki lub przestrzeni do zagospodarowania. To pozwoli nam się zorientować, jakie gatunki drzew możemy posadzić, biorąc pod uwagę przybliżoną średnicę korony za kilkadziesiąt lat oraz przestrzeń potrzebną do swobodnego rozrostu korzeni. Będziemy również mogli oszacować miejsce posadzenia drzewa w bezpiecznej odległości od ścian budynków, ogrodzenia czy podziemnych instalacji. Decydując się na duże drzewa, musimy również liczyć się z tym, że zabiorą one dużą ilość światła oraz substancji odżywczych i wody z podłoża. Dlatego też pod ich koroną najlepiej zostawić pustą przestrzeń lub wybrać mało wymagające i cieniolubne rośliny.

• Zastanówmy się, jaką rolę ma spełniać wybrane przez nas drzewo liściaste. Pomoże nam to zarówno wyborze odpowiedniego gatunku, wielkości, rozmieszczenia drzewa, jak i zaplanowaniu pozostałej przestrzeni i wyborze innych roślin. Jeśli chcemy, aby drzewo było centralnym punktem kompozycji, warto wybrać te efektowne z pięknymi liśćmi, o niezwykłym pokroju i koroną o ciekawym kształcie.

• Nie można również zapomnieć o uprzednim sprawdzeniu nasłonecznienia działki, jakości gleby i wilgotności podłoża, aby wybrane przez nas drzewo miało jak najlepsze warunki do prawidłowego wzrostu. Należy również dowiedzieć się, jakie są warunki pielęgnacji poszczególnych gatunków drzew oraz etapy i tempo ich wzrostu. Biorąc pod uwagę zmienność pór roku i warunki pogodowe w naszej strefie klimatycznej warto wybierać takie drzewa liściaste, które nadadzą ogrodowi niesamowitego klimatu poprzez pięknie przebarwiające się jesienią liście lub niezwykłe kwiaty i owoce ozdabiające koronę wiosną i latem.

Drzewa liściaste nie tylko podnoszą walory estetyczne ogrodu, ale również tworzą szczególną atmosferę, przez co czas spędzony w ich cieniu będzie prawdziwą przyjemnością. Gdy jesteśmy miłośnikami spokoju, porządku i harmonii, idealnym wyborem będą drzewa o regularnych, symetrycznych kształtach lub smukłych i parasolowatych koronach. Jeśli natomiast chcemy nadać działce romantycznego klimatu, warto wybrać drzewa kwitnące lub nabierające żółto-pomarańczowych barw porą jesienną.