Iglaki nie tylko do ogrodu

Iglaki to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych w polskich ogrodach. Stanowią nie tylko naturalną ozdobę, ale również mogą być wykorzystane praktycznie, np. jako osłony zapewniające w wybranych miejscach cień i chroniące przed wiatrem czy żywopłoty. Stanowią doskonałe tło dla innej roślinności i urozmaicają przydomową przestrzeń. Pięknem roślin iglastych można cieszyć się nie tylko w ogrodzie. Przekonaj się, gdzie jeszcze można je uprawiać.

Iglaki na balkon i taras 

Brak przydomowego ogrodu lub też jego ograniczona powierzchnia nie oznacza wcale, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z możliwości posiadania iglaków. Ogród i taras również z powodzeniem mogą być wykorzystane w tym celu. Oczywiście w tym przypadku będziemy je uprawiać w pojemnikach, np. donicach lub skrzynkach. Warto więc wybrać iglaste krzewy ozdobne, które cechują się powolnym wzrostem, są mało wymagające i odporne na suszę oraz mróz. Doskonale sprawdzą się jałowce, tuje, cisy, a także karłowate odmiany świerków i sosen.

Roślinność iglasta na balkonach i tarasach latem wymaga regularnego podlewania i nawożenia, a zimą trzeba je osłonić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, stosując np. tkaninę jutową, maty słomiane czy styropian. Jeśli balkon znajduje się w mocno nasłonecznionym miejscu, również w okresie letnim warto ochronić pędy poprzez owinięcie rośliny agrowłókniną. W pojemnikach iglaki uprawia się zwykle przez kilka lat. Po tym czasie będą wymagać przesadzenia do ogrodu.

Świąteczne iglaki w domach 

Iglaki mogą być doskonałą ozdobą również w naszym domu. Oczywiście mowa tutaj przede wszystkim o okresie świątecznym, kiedy chyba każdy marzy o tym, aby napawać się cudownym widokiem i aromatem naturalnej choinki. Doskonałym wyborem może okazać się cyprysik w doniczce. Niektóre odmiany, np. cyprysik Lawsona w zimie można potraktować jak roślinę domową, a w okresie świątecznym przesadzić ją do ogrodu. Są to odmiany, które dorastają nawet do ok. 3 metrów wysokości, jednak zanim to się stanie, mogą być doskonałą świąteczną dekoracją w salonie.

Rośliny iglaste na terenach użytku publicznego 

Rośliny iglaste warto uprawiać w miejscach, które są przeznaczone do odpoczynku na świeżym powietrzu. Jest tak duża ilość i różnorodność odmian iglaków, że z powodzeniem można je dobrać adekwatnie do potrzeb i specyfiki danej przestrzeni. Cisy, różne odmiany jałowców, jodła, sosna, modrzew, świerki, tuje i wiele innych roślin z igłami mogą być uprawiane w parkach, na terenach przy hotelach czy obiektach rekreacyjnych, dając przyjemny cień, ciesząc wzrok swoją zielenią i ozdabiając przestrzeń.