Jak dbać o drzewka ozdobne zimą?

Zima to ciężki czas dla roślin świeżo nasadzonych i ozdobnych. Dlatego niezwykle istotne jest, aby na czas zimy odpowiednio się nimi zaopiekować. W zależności od tego z jakim gatunkiem drzew, krzewów będziemy mieć do czynienia, należy odpowiednio je osłonić przed mrozem i śniegiem.

Jak zadbać o rośliny zimą?

Przed okryciem drzew i krzewów należy odpowiednio oczyścić bezpośrednio teren przy ziemi z opadłych liści, nadpsutych owoców, by nie dopuścić do sytuacji, że pod wpływem ciepła i wilgoci mogłyby się ze spadów rozwinąć zalążki pleśni i grzybów. Dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem jest niezbędne w przypadku roślin z innego klimatu, sadzonek drzew owocowych — szczególnie moreli, gruszy czy też wiśni, ale również świeżo posadzonych magnolii i tulipanowców.

Kiedy jest czas na okrywanie roślin na zimę?

Prace zabezpieczające jeśli to tylko możliwe warto przeprowadzić nim temperatura powietrza spadnie poniżej zera, a już z całą pewnością, gdy przymrozki sięgać będą -5 stopni Celsjusza. Zbyt wczesne ich okrywanie może zachęcić gryzonie by „w kopcach”  drążyły nory, czy też stworzyć odwrotne do zamierzonych warunki mikroklimatyczne roślinom, coby skończyć się mogło ich zaparzeniem, gniciem.

Czym osłaniać rośliny ozdobne na zimę?

Chcąc właściwie przykryć rośliny na czas zimy, można użyć agrowłókniny, specjalnych kapturów ochronnych z juty czy też słomy. Niestety nie każde rozwiązanie z wymienionych, będzie dawało tak samo wysoką ochronę przed wszystkimi zagrożeniami, jakie mogą grozić roślinom pozostawionym samym sobie. Wymagają one zabezpieczenia nie tylko przed dużymi spadkami temperatur, które bywają groźne zwłaszcza w bezśnieżne zimy, ale też przed gryzoniami, które mogą narobić dużo szkód w systemie korzeniowym drzew i krzewów, gdy zachęcimy je do szukania schronienia przed zimnem pod okryciami ze słomy. Decydując się na nią należy dodatkowo rozwinąć wokół niej siatkę ochronną. Byliny można osłonić je papierem, a donice balkonowe styropianem.