Jak dbać o iglaki?

Iglaki są często sadzone w ogrodach, na działkach i w otoczeniu domów, ponieważ wyglądają bardzo dekoracyjnie przez cały rok. Nawet zimą nie przechodzą całkowicie w stan spoczynku i nie tracą igieł, wyjątkiem są tu tylko modrzewie. Poza tym drzewa oraz krzewy iglaste dostępne są w wielu kolorach i mogą mieć różny pokrój, dzięki czemu łatwo wybrać gatunki, które będą harmonizowały z każdym domem czy działką. Nie wymagają dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, a poza tym można je przycinać, jeśli wyrosły zbyt wysoko albo potrzebna staje się zmiana ich kształtu. Jednak mimo że iglaki nie są zbyt wymagające, to warto dowiedzieć się więcej, jak o nie dbać, żeby prezentowały się jak najlepiej w naszym ogrodzie.

Jakie sadzonki kupować?

Wprawdzie iglaki nie wymagają bardzo wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak warto poświęcić im trochę czasu i uwagi, dzięki czemu odwdzięczą nam się przepięknym wyglądem. Przede wszystkim już podczas kupowania sadzonek sprawdźmy, czy posiadają odpowiednio dużą bryłę korzeniową, niezbyt wysuszoną i zabezpieczoną workiem lub siatką, aby nie rozpadła się podczas transportu. Wybierajmy drzewka i krzewy iglaste o zdrowych i nieuszkodzonych korzeniach, przy czym lepsze są młode okazy, ponieważ mają największe szanse przyjęcia się w nowym miejscu.

Piękne i zdrowe rośliny iglaste

Gdy już kupimy sadzonki iglaków, to w ich pielęgnacji najważniejsze są przede wszystkim takie elementy jak:

  • Sadzenie o odpowiedniej porze roku, czyli wczesną jesienią (wrzesień i początek października), aby zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy, albo wczesną wiosną (w kwietniu), kiedy nie ma jeszcze upałów, a ziemia jest bardzo wilgotna.
  • Dopasowanie podłoża, to znaczy zazwyczaj lekkie zakwaszenie gleby albo użycie specjalnej ziemi do iglaków, której pH będzie nie wyższe niż 5,5. Warto jednak sprawdzić dokładnie, jakie podłoże preferowane jest do iglaków, które zakupiliśmy, ponieważ niektóre gatunki bardzo dobrze poradzą sobie również na glebach o odczynie zasadowym.
  • Ściółkowanie torfem, skoszoną trawą lub korą sosnową. Warto je wykonać szczególnie wokół młodych roślin, ponieważ zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu gleby i jej wysychaniu, a także utrudnia wyrastanie chwastów.
  • Pamiętanie o podlewaniu, które jest szczególnie istotne dla młodych roślin o mniej rozwiniętym systemie korzeniowym, który nie sięga w głębsze warstwy gleby. W okresach suszy warto nawadniać nawet większe iglaki, dzięki czemu ograniczymy ich brązowienie i opadanie igieł. Z uwagi na to, że rośliny iglaste nie kończą wegetacji zimą, to nawadnianie ich jest istotne również o tej porze.
  • Nawożenie z użyciem nawozów mineralnych lub organicznych, czyli obornika i kompostu. Rozpoczynamy je wiosną po rozpoczęciu wegetacji i kończymy wczesnym latem, aby rośliny mogły przystosować się do zimy. Odpowiednie nawożenie jest szczególnie ważne dla młodych roślin do kilku lat po posadzeniu.
  • Przycinanie, jeśli jest to potrzebne. W przypadku większości gatunków nie jest to potrzebne, ponieważ ich naturalny pokrój jest bardzo dekoracyjny. Jednak można dokonywać go w przypadku pędów uszkodzonych, przemarzniętych, odkształconych albo wtedy, gdy chcemy roślinę uformować w konkretny kształt. Taki zabieg najlepiej przeprowadzać wiosną tuż po rozpoczęciu wegetacji lub późnym latem.
  • Zwalczanie pojawiających się chorób i szkodników. Tu przede wszystkim istotne jest zapobieganie, czyli ściółkowanie, odpowiednie nawożenie i podlewanie. Natomiast gdy już jakieś schorzenie zacznie się rozwijać, to podstawą staje się odpowiednie rozpoznanie, a następnie zastosowanie przeznaczonych do niego oprysków, co pozwoli na zregenerowanie rośliny i odzyskanie przez nią pięknego wyglądu.