Jak dopasować rośliny do gleby w ogrodzie?

Kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju roślin w ogrodzie ma dobranie odpowiednich gatunków do rodzaju gleby. Warto więc znać potrzeby poszczególnych roślin oraz właściwości gleby, na której mają być uprawiane. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowym i pięknym ogrodem przez wiele lat.

Aby móc dopasować rośliny do gleby, warto przeprowadzić analizę gleby, która pomoże nam w ustaleniu jej pH, składu mineralnego oraz zawartości próchnicy. Na podstawie tych danych będzie można określić, jakie gatunki roślin będą najlepiej rosły na danym terenie. Analizę gleby można wykonać samodzielnie, korzystając z dostępnych na rynku zestawów testowych, lub zlecić to zadanie specjalistycznym laboratorium.

Rodzaje gleb

Gleby piaszczyste charakteryzują się dużą przepuszczalnością oraz szybkim wysychaniem. W takich warunkach dobrze będą się czuły rośliny tolerujące suszę, jak np. jałowiec, modrzewnica czy różanecznik. Z kolei gleby gliniaste to te, które zawierają dużo składników mineralnych, mogą więc być bardzo żyzne. Warto jednak zwrócić uwagę na ich właściwości retencyjne – gleby gliniaste są bowiem mniej przepuszczalne i mogą zatrzymywać wodę. Dobrze rosną na nich rośliny o wysokich wymaganiach wodnych, takie jak hortensje czy trawy ozdobne. 

Gleby próchniczne to te bogate w materię organiczną, co sprawia, że są bardzo żyzne i oferują doskonałe warunki dla rozwoju większości roślin ogrodowych. Na tym typie gleby doskonale poradzą sobie m.in. drzewka owocowe, warzywa oraz kwiaty wieloletnie. Podobne cechy wykazują gleby torfowe, które mają wysoką zawartość próchnicy oraz kwasowość pH. Na takich glebach dobrze będą się czuły rośliny preferujące kwasowe środowisko, jak np. wrzosy, borówki czy rododendrony.

Zmiana właściwości gleby

Jeśli z jakiegoś powodu chcemy zmienić właściwości gleby w naszym ogrodzie, musimy pamiętać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych oraz nawożeniu. Na przykład, jeśli chcemy obniżyć pH gleby i uczynić ją bardziej kwasową, warto zastosować nawozy kwasujące. Z kolei jeśli dążymy do podwyższenia pH gleby, należy zastosować nawozy wapniowe i alkalizujące.