Jak pielęgnować tuje?

Chcąc cieszyć się estetyczną przestrzenią wokół domu, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację zasadzonych roślin. I nawet jeśli mowa tu o mało wymagających krzewach, nie należy zapominać o tym, że jest kilka zasad, dzięki którym rośliny zdrowo rosną i pięknie się prezentują. Wśród najpopularniejszych, a zarazem najmniej wymagających roślin wybieranych do ogrodu wymienia się tuje. Ten rodzaj krzewów nie tylko wykazuje odporność na warunki atmosferyczne, ale też nie wymaga szczególnych uwarunkowań glebowych. Co więcej, doskonale wygląda zarówno jako żywopłot, jak i wolnostojąca w donicy ozdoba tarasu czy balkonu. Niestety mimo dużej trwałości, nie zawsze można cieszyć się zdrowym wyglądem tiu, dlatego warto poznać kilka trików, które zapewnią im najlepsze warunki do wzrostu.

Jakie są zasady pielęgnacji tui?

Przy prawidłowej uprawie tui kluczowe znaczenie ma już sam wybór miejsca ich zasadzenia. Mianowicie raz posadzone rośliny nie tolerują przesadzania, a nagła zmiana warunków może niekorzystnie wpłynąć na ich wygląd. Najlepsze warunki do wzrostu tui zapewniają umiarkowanie nasłonecznione lub lekko zacienione miejsca w ogrodzie. Rośliny te nie mają szczególnych wymagań glebowych, niemniej jednak szybciej rosną na wilgotnym i żyznym podłożu. Co więcej, tuje wymagają regularnego podlewania. Najlepiej nawadniać je wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, tak by ograniczyć wyparowywanie wody.  Przy czym ważne jest to, by strumień wody skierować na glebę, a nie na gałązki tui, gdyż zraszanie zielonych części może przyczynić się do ich brązowania, a nawet odpadania.

Podlewanie jest niezwykle ważne w przypadku młodych pędów, które potrzebują najwięcej wilgoci w pierwszej fazie wzrostu. Starsze krzewy ozdobne z kolei najobficiej należy nawadniać w październiku, tak by rośliny zgromadziły wymaganą do przetrwania zimy ilość wilgoci w pędach. Dobrym rozwiązaniem na zagwarantowanie odpowiedniej wilgotności podłoża tuż po zasadzeniu tui jest posypanie ziemi korą lub trocinami, które zabezpieczą glebę przed wysychaniem oraz nadmiernym parowaniem wody zwłaszcza w trakcie upałów. Poza nawadnianiem liczy się także nawożenie. Tuje powinno się odżywiać trzy razy do roku – na wiosnę (najlepiej w kwietniu), latem (w okolicach lipca) oraz na jesień (na przełomie września i października). W pierwszej fazie nawożenia wykorzystuje się nawozy azotowe, z kolei w drugiej potasowe.

Kiedy powinno się przycinać tuje?

W pielęgnacji tui tworzących żywopłoty ważne jest również ich przycinanie. W przypadku tui doniczkowych nie jest to konieczne, jednakże wiele osób często korzysta z takiej możliwości. Mianowicie przycinanie nie tylko pozwala zapewnić krzewom pożądany kształt, ale też istotne wpływa na zagęszczenie roślin. Jest także dobrym sposobem na pozbycie się zainfekowanych lub zniszczonych pędów, które nie wyglądają estetycznie. Co więcej, przycięte pędy można z powodzeniem wykorzystywać do rozmnażania tui. Częstotliwość przycinania pędów jest uzależniona od poszczególnych gatunków, niemniej zazwyczaj zaleca się ich przycinanie dwa, trzy razy w roku. Wiosną najlepiej skracać pędy o 1/3 długości. Podobne cięcia można wykonywać latem. Jesienią z kolei powinno się je przycinać na nie więcej niż 1-2 cm.