Jak sadzić tuje?

Tuja, inaczej żywotnik, to rośliny iglaste, które cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Doskonale nadają się na żywopłoty i nawet zimą zachwycają swoim intensywnie zielonym kolorem. Są również odporne na szkodniki i czynniki zewnętrzne, szybko rosną i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Tak naprawdę trzeba je tylko odpowiednio przycinać i regularnie nawozić, aby przeciwdziałać żółknięciu i brązowieniu igieł. Niezwykle ważny jest jednak prawidłowy sposób ich sadzenia. Czytając dalszą część naszego wpisu, dowiesz się, o czym należy pamiętać podczas sadzenia tui.

Sadzenie tui — najważniejsze zasady

  • Pierwszym, bardzo ważnym krokiem jest zakup rośliny. Tuje są bardzo popularne, dlatego można je kupić właściwie w każdym sklepie ogrodniczym. Niestety ich kondycja często pozostawia wiele do życzenia. To sprawia, że niektóre rośliny po posadzeniu dość szybko obumierają. Dlatego bardzo ważne jest, aby kupować tuje w sprawdzonych miejscach, najlepiej w szkółce drzew i krzewów. Szeroki wybór żywotników zapewnia nasza firma, która gwarantuje zdrowe i zadbane rośliny.
  • Przed przystąpieniem do sadzenia tui, należy odpowiednio przygotować podłoże. Trzeba usunąć darń, chwasty, korzenie, resztki roślin i kamienie.
  • Wykop dołek na głębokości minimum dwa razy głębszy niż wysokość bryły korzeniowej rośliny. Wybierz z niego ziemię, a następnie na dno wysp warstwę (ok. 10 cm) próchnicznego, przepuszczalnego podłoża. Można też użyć do tego gotowego kompostu ogrodowego lub podłoża do iglaków.
  • Jeśli istnieje taka konieczność, możesz zasilić glebę uniwersalnym nawozem mineralnym, który zapewni tui niezbędne do początkowego rozwoju składniki mineralne.
  • Tuja powinna być posadzona w gruncie na tej samej wysokości co w doniczce, więc postaraj się wyznaczyć odpowiednią głębokość sadzenia.
  • Kiedy tuja zostanie już umieszczona na swoim stanowisku, uzupełnij brakującą ziemię w gruncie, a następnie podlej obficie przestrzeń wokół rośliny. Ziemia zapewne osiądzie, więc w powstałą nieckę ponownie nawodnij. Pamiętaj o regularnym podlewaniu przez kilka pierwszych tygodni po posadzeniu tui. Jest to ważne również w czasie letnich upałów. Podlewanie zaplanuj wcześnie rano (czyli przed upałami) lub wieczorem.
  • Aby ograniczyć odparowywaniu wody z gleby i przeciwdziałać kiełkowaniu chwastów, wokół tui wysyp warstwę organicznej ściółki z kory sosnowej.

Gdzie i kiedy sadzić tuje?

Najlepsze miejsce do sadzenia tui to takie, które jest nasłonecznione przynajmniej przez 6 godzin w ciągu dnia, oddalone od koron wysokich drzew, a jednocześnie osłonięte od wiatru. Roślina nie ma zbyt wysokich wymagań co do gleby. Najlepsza jest dla nich gleba żyzna i przepuszczalna, ale są w stanie rozwijać się praktycznie wszędzie. Wyjątek stanowią podłoża jałowe, piaszczyste i gliniane, czyli nazbyt suche lub zbyt wilgotne.

Niewskazane jest sadzenie tui bezpośrednio na trawniku, gdyż trawa może zabierać wodę i cenne składniki pokarmowe z gleby. Najlepiej wyznaczyć miejsce do sadzenia w promieniu 50 cm od trawnika. Jeśli sądzisz kilka tui, zachowaj odległość między nimi — również ok. 50 cm, aby miały przestrzeń do swobodnego rozwoju.

Tuje można sadzić od wczesnej wiosny (połowa kwietnia) aż do późnej jesieni (najlepiej 5-6 miesięcy przed pierwszymi przymrozkami), czyli przez cały sezon wegetacyjny. Są one odporne na mróz, jednak młode, dopiero zasadzone rośliny są jeszcze dość wrażliwe, więc grozi im ryzyko przemarznięcia.