Jak zaprojektować ogród w stylu japońskim?

Prawdziwe ogrody japońskie są fascynujące ze względu na ukrytą symbolikę elementów składowych oraz niezwykłą dbałość o szczegóły. W Polsce ogrody w tym stylu można zwiedzać między innymi we Wrocławiu i w Łodzi. Jeśli chcesz przenieść cechy charakterystyczne dla japońskiej stylistyki wprowadzić nutkę orientalnego klimat udo swojego ogrodu, przeczytaj, na co zwrócić uwagę.

Krzewy i drzewa ozdobne w ogrodzie japońskim

W ogrodach japońskich dominują zimozielone rośliny, jak sosna drobnokwiatowa, czy sosna czarna. Barwne kwiaty mogą stanowić jedynie nieduży akcent kolorystyczny. Charakterystyczne są krzewy i drzewa ozdobne o nietypowych kształtach liści, takie jak miłorząb japoński, klon japoński. Często wybierane są także magnolie oraz ozdobne wiśnie, tak popularne w krajach azjatyckich. Rośliny często formowane są zgodnie ze sztuką bonsai. Wśród krzewów stylistycznie pasują azalie i rododendrony, jaśminowce, czy glicynie chińskie.

Cechy charakterystyczne ogrodu japońskiego

Jednym z najważniejszych wyznaczników ogrodu japońskiego jest urozmaicone ukształtowanie terenu, w formie pagórków, wzgórz i krętych ścieżek prowadzących do rozmaitych zakamarków. Bardzo ważne są kamienie, bez których nie można stworzyć ogrodu japońskiego. Symbolizują one długowieczność i niezmienność przyrody. Powinny posiadać jednakową fakturę i kształt. W ogrodzie wykorzystuje się je w kompozycjach z roślinami, jako materiał na żwirowe alejki oraz tworzywo do zdobionych, rzeźbionych donic i posągów. Innym ważnym elementem jest woda, symbolizująca ruch i dynamikę. W ogrodzie może występować w formie stawu lub fontanny. Aranżacja powinna być harmonijna i spójna, prosta i elegancka. Zgodnie z zasadą asymetrii wszystkie części składowe ogrodu muszą występować w liczbach nieparzystych.