Jak zaprojektować przydomowy ogród?

Nieodłącznym elementem podczas aranżacji ogrodu są drzewa i krzewy. Możesz dopasować zarówno ich rodzaj, jak i wysokość do swojej przestrzeni oraz warunków tam panujących. Dowiedz się, co warto uwzględnić w projekcie przydomowego ogrodu.

O czym trzeba pamiętać podczas aranżacji ogrodu?

Własny przydomowy ogródek jest idealną strefą na relaks i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Aby stworzyć idealne miejsce, warto zastosować kilka zasad projektowania jak m.in.:

  1. Planowanie przestrzeni - określ, jakie elementy będą niezbędne, a zarazem funkcjonalne. Nie może tu zabraknąć mebli ogrodowych, które doskonale sprawdzą się do spotkań z najbliższymi.
  2. Właściwy dobór roślin, który jest kluczowy dla wyglądu ogrodu. Krzewy, ozdobne drzewa iglaste, trawy i kwiaty odgrywają tu najważniejszą rolę. Wybierając je, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne oraz rodzaj terenu.
  3. Odpowiedni system nawadniający, będący niezbędnym dla właściwego rozwoju roślin w ogrodzie. Nawodnienie pozwala również na zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności w glebie, co jest szczególnie istotne w okresach suszy.

Dlaczego drzewa i krzewy są ważne w ogrodzie?

Krzewy i ozdobne drzewa iglaste pełnią wiele funkcji i przynoszą korzyści zarówno dla ogrodu, jak i dla jego właścicieli.

Rośliny te są nieocenione w oczyszczaniu powietrza. Za sprawą procesu fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla, a wydzielają tlen. Dodatkowo wchłaniają szkodliwe substancje, takie jak pył, dym, a nawet chemikalia, które niekorzystnie wpływają na jakość powietrza. Dzięki temu polepszają stan środowiska.

Ponadto poprawiają estetykę ogrodu. Odpowiednio dobrane i umiejscowione gatunki roślin stanowią naturalną aranżację, która wpływa pozytywnie na nasz nastrój.