Jak zaprojektować rabatę bylinową?

Byliny to wieloletnie gatunki zielonych roślin o zimujących organach podziemnych takich jak na przykład cebule, bulwy lub kłącza o przyziemnych pąkach. Rabaty bylinowe charakteryzują się kompozycją wielu gatunków roślin o różnej wysokości. Aby całe zestawienie było harmonijne i odpowiednio dobrane, konieczny jest przemyślany projekt.

Dobry projekt rabaty bylinowej

Na rabatę wybieramy gatunki roślin, które mają podobne wymagania odnośnie światła i rodzaju gleby. Najlepszym wyborem są mniej wymagające rośliny, które będą służyły przez długie lata. W układ rabaty świetnie wkomponują się iglaste krzewy ozdobne. Oferujemy wiele gatunków roślin, spełniających różne oczekiwania. Staramy się dobrze dobierać rośliny do stanowisk oraz warunków, w których będą rosły. Dopasujemy rośliny zarówno do miejsc słonecznych, jak i cienistych. Warto wiedzieć, że na stanowiskach z dużym dostępem do światła słonecznego można zasadzić na przykład łubin, piwonie lub astry. W półcienistych miejscach sprawdzą się zawilce, paprocie oraz rodgersje.

Aby rośliny wzajemnie się dopełniały najlepiej zasadzić te niższe w większych skupiskach, natomiast wysokie w odstępach. Obok roślin o ozdobnych kwiatach, warto posadzić również dekoracyjne gatunki takie jak na przykład krzewy iglaste. Zbyt duża ilość kwiatów o różnych kolorach, jeśli kwitną obok siebie w tym samym czasie, może wprowadzać chaos. Ostatnio modne są rabaty utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej. W takim przypadku należy też wziąć pod uwagę barwę kwiatów i liści.

Realizacja projektu rabaty

Warto wiedzieć, że jeśli przeanalizujemy okres kwitnienia poszczególnych roślin, możemy zasadzić je w rzędach, które będą kolejno wypuszczać kwiaty od wiosny do jesieni. Rośliny zakupione w doniczkach można sadzić przez prawie cały sezon wegetacyjny, pod warunkiem, że nie ma upałów.

Byliny, które zostały wykopane z gruntu, należy sadzić wiosną lub na początku jesieni. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień. Zwłaszcza w początkowym etapie po nasadzeniu, trzeba regularnie pozbywać się okolicznych chwastów. Rośliny systematycznie podlewamy. Użycie nawozów jest wskazane między drugim, a trzecim rokiem po założeniu rabaty.