Jak zaprojektować rabatę z bylinami?

Bylinami nazywamy rośliny kwitnące, wieloletnie, które posiadają niezdrewniałe części nadziemne. W języku potocznym nazywamy je po prostu kwiatami. Założenie rabaty bylinowej nie jest trudne, ale żeby dobrze wyglądała, musisz wybrać odpowiednie rośliny. Przeczytaj i dowiedz się, jakie byliny będą pasowały do Twojego ogrodu i jak je ze sobą zestawiać.

Jakie byliny wybrać, żeby dobrze rosły?

Rośliny rosną dobrze wtedy, kiedy posadzisz zdrową, dobrze ukorzenioną sadzonkę. Dlatego wybierz sprawdzone gospodarstwo szkółkarskie, które dba o jakość swoich produktów. Nie ma przeciwwskazań do zamówień przez internet, o ile tylko sprzedawca dobrze zabezpieczy przesyłkę. Kupując roślinę na jesień lub wiosnę i tak nie będzie ona wyglądała jak z katalogu – dopiero kiedy przyjmie się w Twoim ogrodzie, wypuści kwiaty i liście. Sprawdź, jakie warunki musi otrzymać kwiat do prawidłowego wzrostu: czy preferuje stanowisko słoneczne, czy raczej cieniste oraz jaki typ gleby będzie odpowiedni. Jeśli roślina ma marnie rosnąć, lepiej wybrać inny gatunek. Dowiedz się również, z jakimi odstępami sadzić daną bylinę i na jaką szerokość się rozrasta.

Jak dobrać rośliny, aby tworzyły spójną kompozycję?

Dobierając byliny na rabatę, sprawdź termin kwitnienia każdej z nich. Kompozycja będzie ciekawie wyglądała, jeśli kwiaty będą pojawiały się przez jak najdłuższy okres. Sadząc wyłącznie rośliny, które kwitną na przykład na początku lata, przez pozostały czas rabata będzie ozdabiana wyłącznie przez liście. Byliny kwitną na różne kolory. Sprawdź, jakie barwy mają kwiaty wybranych przez Ciebie roślin i wyobraź sobie, jak będą wyglądały sąsiadujące ze sobą odcienie. Podczas sadzenia pamiętaj też, żeby wyższe gatunki posadzić z tyłu, a mniejszym dać dostęp do światła umieszczając z przodu rabaty.