Jakie drzewa sprawdzą się w małym ogrodzie?

Wybór odpowiednich drzew do małego ogrodu może być trudnym zadaniem. Istnieje jednak wiele gatunków, które można z powodzeniem uprawiać nawet w niewielkich przestrzeniach. Wśród nich warto zwrócić uwagę na iglaste i liściaste drzewa ozdobne, które swoją różnorodnością zachwycają nie tylko doświadczonych, ale także początkujących ogrodników. Jakie drzewa posadzić w małym ogródku, tak aby stał się piękny i funkcjonalny?

Czy w małym ogrodzie znajdzie się miejsce dla drzew?

Oczywiście! Nawet najmniejsze przestrzenie mogą zostać ożywione za pomocą odpowiednio dobranych drzew. Warto jednak przemyśleć ich rozmieszczenie, by nie zaburzyć harmonii ogrodu. Warto pamiętać o tym, że korzenie drzew mogą rozrastać się w różnych kierunkach. Dlatego ważne jest dokładne zaplanowanie lokalizacji poszczególnych drzew, uwzględniające strukturę gleby oraz ich potencjalny wpływ na inne rośliny uprawiane w ogrodzie.

Jakie gatunki iglaste i liściaste sprawdzą się w niewielkim ogrodzie?

Iglaste drzewa ozdobne cechują się dekoracyjnością, a jednocześnie stosunkowo małymi rozmiarami, dzięki czemu idealnie pasują do małych ogrodów. Są wytrzymałe i zimozielone, co sprawia, że przez cały rok cieszą oko swoim pięknem. Popularne gatunki to:

  • jałowiec (Juniperus) – przypominający sosenkę, o różnorodnych kształtach i barwach,
  • cyprysik (Chamaecyparis) – o pięknych igłach i stożkowatym pokroju,
  • sosna karłowata (Pinus pumila) – niewielka sosna o kulistym kształcie, posiadająca zielonożółte igły.

Decydując się na drzewa liściaste, warto wybrać takie, które mają zwarty pokrój oraz nie rosną zbyt szybko, aby uniknąć problemów związanych z przycinaniem i pielęgnacją. Wśród najchętniej wybieranych gatunków znajdują się klon palmowy, różanecznik japoński, berberys Thunberga oraz głóg.