Jakie drzewka ozdobne wybrać do ogrodu?

Osoby, które zakładają swój pierwszy ogród, zazwyczaj nie wiedzą, od czego zacząć. Nawet podczas odwiedzenia szkółki drzew, wahają się, co powinny wybrać: nie są pewne, czy dany gatunek przyjmie się w ich ogrodzie, ani czy dobrze się w niego wkomponuje. Dlatego przed zakupem nowych drzewek warto zadać sobie kilka pytań. Jakich? Na to pytanie dopowiadamy poniżej!

Wielkość ogrodu ma znaczenie

Przede wszystkim zastanów się, jak duży jest Twój ogród i jak chcesz go zagospodarować. Jeśli nie jest zbyt wielki, a planujesz w nim wydzielić jeszcze miejsce na grilla i plac zabaw dla dzieci, wybierz 1-2 nieduże drzewa. Pięknie będą prezentowały się gatunki o kulistej koronie, a także gatunki płaczące. Wybierz pięknie kwitnącą magnolię, ozdobą jabłoń, lub modną ostatnio katalpę. Z iglaków dobrze sprawdzi się sosna karłowata lub jodła koreańska.

Duży ogród aż prosi się o sporych rozmiarów drzewa, które w nim optycznie nie znikną. Wybierz rozłożystego iglaka (np. sosnę), brzozę lub dąb. Coraz częściej w polskich ogrodach można zauważyć też robinię akacjową, której korony właściciele przycinają w kuliste lub „palmowe” kształty.

Warunki panujące w ogrodzie

Przed zakupami upewnij się też, jakie warunki panują na Twojej działce. Obsługa szkółki drzew pomoże wybrać Ci rośliny, które najlepiej w nich rosną. Suche i piaszczyste gleby są idealne np. dla glediczji trójcierniowej i brzozy brodawkowatej, podczas gdy na glebie wilgotnej lepiej będzie rosła metasekwoja chińska czy jesion wyniosły. Jeśli z kolei Twój ogród jest zacieniony, świetnie w nim będą czuły się ozdobne odmiany buku i miłorzębu.

Wybierając rośliny, pamiętaj też o… własnym doświadczeniu, jako ogrodnika, oraz czasie, jaki zamierzasz poświęcać roślinom. Na początku nie decyduj się na gatunki wrażliwe na regularną, pracochłonną pielęgnację, lecz lepiej postaw na te, które odwdzięczają się swoim pięknem uprawiane nawet przez amatora. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem możesz dosadzać bardziej wymagające drzewka.