Jakie drzewka ozdobne wybrać do ogrodu?

W przydomowym ogrodzie nie może zabraknąć drzew liściastych, iglastych oraz owocowych, a różnorodność odmian i gatunków daje ogromne możliwości przy projektowaniu zieleni. Jakie zatem drzewa wybrać?

Drzewa niskopienne do małych ogrodów

Zastanawiając się nad aranżacją przydomowego ogrodu, warto wziąć pod uwagę drzewa niskopienne, które cieszą oko swoim urokiem przez cały rok, a przy tym nie zajmują zbyt wiele miejsca. Idealnym wyborem dla małych ogrodów są m.in. tzw. karłowate odmiany drzew ozdobnych, które wyróżniają się zwartym pokrojem i wolnym tempie wzrostu. Należą do nich np. klon czy też wierzba oraz wiele odmian drzew owocowych, takich jak wiśnia i jabłoń. 

Rośliny na żywopłot

Stworzenie efektownego i funkcjonalnego żywopłotu to świetny sposób na wydzielenie przestrzeni w ogrodzie oraz zyskanie dodatkowej ochrony przed wiatrem czy hałasem. Wśród wielu gatunków roślin na żywopłoty warto zwrócić uwagę na takie jak ligustr pospolity, który świetnie znosi przycinanie i tworzy nieprzezierne zarośla, czy bukszpan, doskonale sprawdzający się w kształtowanych żywopłotach. Dla miłośników bardziej egzotycznych roślin polecany jest bambus, który można swobodnie formować, a przy tym osiąga imponujące rozmiary. Osoby ceniące sobie nie tylko estetykę, ale także wartości użytkowe roślin, mogą zdecydować się na sadzenie jałowca pospolitego, z którego owoce wykorzystywane są jako przyprawa i składnik kosmetyków.

Ozdobne iglaki

Iglaki cechują się dużą różnorodnością form i barw oraz wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednym z najpopularniejszych gatunków jest sosna karłowata, charakteryzująca się niewielkimi rozmiarami i gęstym ulistnieniem, doskonała do ogrodów skalnych czy jako soliter na trawniku. Warto również zwrócić uwagę na odmiany modrzewia japońskiego, które zachwycają swoją jesienną kolorystyką – od złotożółtych po intensywnie brązowe barwy. Nie można również zapomnieć o cyprysikach i jałowcach, które swoim wyglądem mogą przypominać małe drzewka czy krzewy, a przy tym skutecznie urozmaicają przestrzeń ogrodu.