Jakie krzewy posadzić w ogrodzie?

Przed przystąpieniem do aranżacji ogrodu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu mają być właściwie posadzone krzewy. Ich zadaniem jest rodzenie owoców, czy też wzmacnianie wrażeń estetycznych? Krzewy mogą stanowić tło dla bylin, samodzielne kompozycje, a nawet pod względem funkcjonalnym potrafią dzielić ogród na sektory. Na jakie krzewy ozdobne warto zwrócić szczególną uwagę?

Zielona ochrona prywatności

Od krzewów w ogrodzie można oczekiwać, że ochronią posesję przed ciekawością sąsiadów. Dobrze, by rolę tę spełniały rośliny zimozielone, czyli takie, które nawet podczas chłodów nie tracą swoich liści. Do stworzenia żywopłotu chętnie wybierane są cisy pośrednie i cyprysiki tępołuskowe. Spośród iglastych krzewów ozdobnych można zdecydować się także na żywotnik zachodni czy też jałowiec łuskowaty. Z kolei wśród krzewów liściastych popularnością cieszą się bukszpan, berberys Juliany i berberys Thunberga, mahonia pospolita, pięciornik krzewiasty czy ostrokrzew Meservy.

Krzewy pobudzające zmysły

Ogród jest miejscem odpoczynku i relaksu. Warto zadbać więc o to, by oczy mogły napawać się nie tylko widokiem zieleni, ale także pięknych kwiatów. Już wczesną wiosną kwitną krzewy forsycji i tawuły. Różnorodność wielkości i kolorów oferują natomiast wspaniale kwitnące azalie. Z kolei pigwowiec japoński i kalina koralowa mogą się pochwalić ładnymi kwiatami, jak również owocami.

Krzewy w ogrodzie potrafią oddziaływać nie tylko na zmysł wzroku, ale też na węch. Aby ogród wypełniony był słodkim zapachem, warto posadzić jaśminowiec wonny, lilak pospolity, potocznie zwany bzem, lub lilak Meyera. Nie można także zapomnieć o odmianach hortensji czy magnolii, zaś intensywny zapach budlei Dawida oraz róż z pewnością przyciągnie do ogrodu liczne owady, w tym pszczoły i motyle.