Jakie kwiaty posadzić, by długo cieszyć się ich pięknem?

Każdy miłośnik roślin marzy o pięknym ogrodzie, który pozostanie kolorowy przez cały sezon. Aby to osiągnąć, warto postawić na rośliny wieloletnie oraz ozdobne krzewy liściaste, ponieważ stanowią one nie tylko idealną dekorację, ale są też łatwe w pielęgnacji. W doborze roślin może pomóc fachowe doradztwo specjalistów z branży ogrodniczej.

Wyjątkowe rośliny wieloletnie długo kwitnące

Rośliny wieloletnie to takie, które raz posadzone w ogrodzie, będą cieszyć swoim pięknem przez wiele lat. Istnieje mnóstwo gatunków bylin wieloletnich, które przez długi okres czasu prezentują się efektownie. Oto kilka naszych propozycji:

  • funkia (Hosta) – bylina o dużych, różnorodnych liściach oraz delikatnych kwiatach w kolorze białym lub jasnoniebieskim. Kwitnie od czerwca do sierpnia,
  • macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) – niska, rozłożysta bylina o drobnych, aromatycznych liściach i kwiatkach w kolorach różowym, fioletowym lub białym. Jej kwitnienie przypada na okres od czerwca do sierpnia,
  • stokrotka afrykańska (Osteospermumlonis) – jej delikatne, wielobarwne kwiaty mogą zdobić ogród od maja aż do października. Roślina dobrze radzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscach nieco zacienionych.

Jakie ozdobne krzewy liściaste kwitną najdłużej?

Jednym z najpopularniejszych ozdobnych krzewów liściastych w sprzedaży naszej szkółki jest hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Ta urocza roślina, która kwitnie przez większość sezonu letniego, charakteryzuje się kulistymi kwiatostanami w odcieniach różu, błękitu i bieli. Na polecenie zasługuje też Budleja Davida (Buddleja davidii), zwana również "drzewem motyli". Ten kwitnący przez całe lato krzew przyciąga swoim aromatem wiele owadów, a jego kwiaty występują w różnorodnej gamie kolorystycznej – od białego po fioletowy.