Jodła w ogrodzie. Jak o nią dbać?

Jednym z drzew iglastych chętnie uprawianych w polskich ogrodach jest jodła. Jej najbardziej charakterystycznym i łatwo zauważalnym elementem są cylindryczne szyszki, które pionowo stoją na gałęziach. Sadzonki tego iglaka wyglądają dekoracyjnie zarówno jako samotniki w otoczeniu trawy, jak i w nasadzeniach grupowych po kilka blisko siebie. Jodła jest dostępna w wielu gatunkach i dzięki temu można ją posadzić w pobliżu trawnika, na skalniaku, a nawet przy zbiorniku wodnym. Typowa jodła w ogrodzie ma okółkowy układ gałęzi i po 10 latach może osiągnąć wysokość do 10 metrów. Jednak wśród jodeł znajdziemy także gatunki dużo niższe, a nawet karłowate, które bez obaw możemy sadzić w niewielkich ogródkach.

Pielęgnacja jodeł w naszym ogrodzie

Do naszych ogrodów możemy wybrać wiele rozmaitych gatunków jodły, ale warto pamiętać, że każdy z nich ma swoje specyficzne wymagania i potrzebuje trochę innego sposobu pielęgnacji:

  • Jodła kaukaska, która jest gatunkiem o bardzo powolnym wzroście i po 10 latach osiąga wysokość około 3 metrów. W związku z bardzo niewielkimi rocznymi przyrostami gatunek ten nie wymaga przycinania, czasem jedynie usuwa się dolne gałęzie, aby zwiększyć dekoracyjność drzewa. Igły tego gatunku są długie, ciemnozielone i błyszczące. Pokrój młodego drzewa jest stożkowy, ale w miarę upływu lat zmienia się w bardziej kolumnowy ze spiczastym wierzchołkiem. Ze względu na swój kształt gatunek ten jest często wybieramy jako bożonarodzeniowa choinka. Aby jodła kaukaska dobrze rosła, potrzebuje żyznej, próchniczej gleby o lekko kwaśnym odczynie. Bardzo istotne jest również utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza, dlatego warto ten gatunek sadzić blisko stawów lub oczek wodnych.
  • Jodła koreańska, która rośnie wolno i po około 30 latach uprawy dorasta najwyżej do 5–6 metrów wysokości, dzięki czemu sprawdzi się nawet w niewielkich ogrodach. Jej igły są grube, a korona gęsta o efektownym pokroju stożkowym. Szczególną uwagę zwracają niebiesko-fioletowe szyszki, dzięki którym drzewo to staje się oryginalną dekoracją ogrodu. Jodła koreańska jest gatunkiem dość odpornym na mróz, ale lepiej sadzić ją w miejscach o łagodniejszym klimacie. Aby dobrze rosła, potrzebuje żyznej i wilgotnej ziemi, a także dużo słońca i ochrony przed wiatrem.
  • Jodła kalifornijska, zwana również jednobarwną albo srebrzystą, ponieważ charakteryzuje się bardzo długimi igłami o srebrzystozielonym albo niebieskawym odcieniu. Wprawdzie rośnie dosyć szybko, ale w polskich warunkach osiąga maksymalną wysokość do 10–12 metrów i to dopiero po kilkudziesięciu latach uprawy. Z tych względów warto sadzić ją pojedynczo i w ogrodach o większej powierzchni, aby lepiej uwydatnił się jej regularny stożkowaty pokrój o zaokrąglonym wierzchołku. Do mniejszych ogródków i skalniaków korzystniejszym wyborem będą odmiany karłowate jodły kalifornijskiej, które dorastają do maksymalnej wysokości 3 metrów. Jodła kalifornijska charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami glebowymi, bo nie przeszkadza jej mała ilość wody ani słabe podłoże. Jest także odporna na mróz oraz zanieczyszczenie powietrza. Najlepiej jednak sadzić ją w dobrze nasłonecznionych miejscach, bo sprzyja to tworzeniu się regularnej i gęstej korony.