Kiedy i czym nawozić drzewka owocowe?

W polskich ogrodach najczęściej sadzi się śliwy, jabłonie, grusze, wiśnie i czereśnie. Aby cieszyć się dużymi i zdrowymi zbiorami, należy o drzewa w odpowiedni sposób dbać.

Kiedy najlepiej nawozić drzewka owocowe?

Wszystkie rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji oraz niezbędnych składników odżywczych. Do uzyskania jak najlepszej jakości owoców potrzebujemy nawozów. Nawożenie można wykonywać wiosną lub jesienią. Najpierw warto sprawdzić odczyn gleby, za pomocą specjalnego miernika. Jeśli będziemy nawozić drzewa wiosną, to musi być to wykonane przed okresem kwitnienia. Dobrym miesiącem na tego typu prace jest marzec. Sporym utrudnieniem w tym okresie z całą pewnością jest zmarznięta gleba. Jeżeli natomiast będziemy nawozić drzewa jesienią, to musimy pamiętać, aby zrobić to dopiero po zakończeniu okresu owocowania. Nawozy muszą być podane przed nadejściem mrozów, aby mogły się rozpuścić w ziemi i dostać do sfery korzeniowej. Należy pamiętać, że jesienne nawożenie nie jest korzystne w lekkich glebach, gdyż odżywki mogą zostać wypłukane przez deszcze.

Jaki nawóz jest najlepszy?

Wszystkie rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji oraz niezbędnych składników odżywczych. Aby cieszyć się dużymi i zdrowymi zbiorami, należy dbać o drzewa. Kupując rośliny w Gospodarstwie Szkółkarskim Andrzej Krzysiak, otrzymamy zdrowe okazy. Kluczową sprawą do uzyskania jak najlepszej jakości owoców są nawozy. Wybór nawozu zależy od terenu, na którym są posadzone drzewa, ich wieku i gatunku. Do prawidłowego rozwoju potrzebny jest między innymi azot, potas czy fosfor. Samo zasilanie roślin nie jest trudne, nawóz należy równomiernie rozprowadzić pod koroną drzewa, wymieszać go z podłożem i obficie podlać. Regularne stosowanie odmiennych nawozów (potrzebnych danej glebie) poprawia żyzność gleby, odbudowując jej strukturę oraz mikroflorę. Taka działalność może nawet ubogiej glebie przywrócić jaj naturalną równowagę. Drzewka owocowe będą pięknie rosły i wydawały spore plony.