Które drzewa liściaste kwitną najdłużej?

Stworzenie ogrodu, który będzie atrakcyjny przez cały rok, a zwłaszcza przez większość sezonu wegetacyjnego, gdy najwięcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, jest dużym wyzwaniem. Konieczny jest nie tylko właściwy dobór gatunków, ale także znalezienie stanowisk, gdzie zarazem będą dobrze widoczne w czasie, gdy prezentują się najlepiej, a jednocześnie takich, w których zyskają odpowiednie warunki – nasłonecznienie, temperaturę czy przepływ powietrza. Roślinami, które wypełnią podobną funkcję bardzo dobrze, są różne gatunki drzew kwitnących. Przekonajmy się, na jakie z nich najlepiej się zdecydować.

Dlaczego warto zdecydować się na wybór drzew ozdobnych?

Kwitnące drzewa liściaste są znakomitym uzupełnieniem każdego ogrodu. Niezbyt kłopotliwe w pielęgnacji, pozwalają na uzyskiwanie spektakularnych efektów ze względu na rozmiary swojej korony – nie tylko jej rozłożystość, ale również szerokość. W okresie, gdy są obsypane kwiatami, przykuwają uwagę, przez resztę sezonu cieszą swoimi kształtami oraz są tłem dla innych gatunków. Nie można też zapominać, że drzewa to nie tylko wspaniały wygląd, ale także cień, a ponadto osłona przed hałasem. Planując wybór drzew, trzeba jednak brać pod uwagę ich docelową wysokość.

Jakie gatunki będą prezentowały się najlepiej?

Wybór liściastych gatunków kwitnących jest bardzo duży, a podjęcie decyzji trudne. Wśród roślin, które są stosunkowo uniwersalne, a także łatwe do posadzenia ze względu na swoje docelowe rozmiary, znajdują się z pewnością różne odmiany wiśni ozdobnej. Dzięki temu, że kwitną już wczesną wiosną, zapewniają wspaniałe widoki, jeszcze zanim można liczyć na pojawienie się innych kwiatów. Długo kwitnącym i atrakcyjnym drzewem jest Złotokap Waterera, zwłaszcza odmiana Vossii. Pięknych kwiatostanów doczekają się też ci, którzy posadzą Świdośliwę lub dość późno zakwitającą Katalpę znaną jako Surmia. Wybierając drzewa, warto też pamiętać, o gatunkach, których liście wyglądają szczególnie atrakcyjnie jesienią, przedłużając ferię barw związanych z kwitnieniem np. klony lub brzozy.