Ozdobne krzewy liściaste. Przegląd propozycji

Najpiękniejszą ozdobą każdego ogrodu są krzewy liściaste. Odpowiednio zakomponowane w przestrzeni sprawią, że teren wokół twojego domu będzie estetyczny i kolorowy. Część z nich będzie idealną dekoracją od wiosny do późnej jesieni, część, czyli krzewy zimozielone, będą zdobiły ogród cały rok.

Ozdobne krzewy liściaste sezonowe, czyli jakie?

Jednym z popularniejszych krzewów liściastych ozdobnych jest berberys. Jego wygląd różni się nieco w zależności od odmiany. I tak dostępne w naszym gospodarstwie szkółkarskim berberys Red Jewel posiada liście błyszczące, purpurowo czerwone, a Coronita ciemnoczerwone z zielonożółtą obwódką, które jesienią barwią się na kolor jasnoczerwony. Należy sadzić ją na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Idealnie nadaje się na żywopłoty. Innym sezonowym ozdobnym krzewem liściastym jest hortensja dębolistna. Jej liście mają  barwę ciemnozieloną, jesienią przebarwiającą się na przepiękny, bordowy kolor. Mówi się, że jest to jeden z bardziej efektownych ozdobnych krzewów liściastych. Stosunkowo mało popularny, a jednocześnie bardzo ozdobny, jest także pieris japoński. Jego liście początkowo są czerwone, później ciemnozielone i lekko błyszczące. Od spodu natomiast mają barwę jaśniejszą i pokryte są czarnymi gruczołkami.   

Co posadzić, aby cieszyć się ozdobnymi krzewami cały rok?

Sadząc w swoim ogrodzie ozdobne krzewy liściaste zimozielone będziesz mógł cieszyć się ich pięknem cały rok. Polecamy bukszpan, charakteryzujący się małymi, owalnymi, skórzanymi błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi. Doskonale spełni się w roli żywopłotu, dzięki dużej tolerancji na strzyżenie. Dobrym rozwiązaniem na efektowny żywopłot jest również ligustr pospolity. Z jednej strony jest wyjątkowo odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza, z drugiej jest dekoracyjny i estetyczny. Jego soczyście zielone, błyszczące, skórzaste liście będą zachwycały cały rok.

Ozdobne krzewy liściaste mogą zatem pełnić w ogrodzie dwojaką funkcję. Z jednej strony będą stanowiły jego ozdobę, z drugiej, jako żywopłot, będą doskonale zabezpieczały przed spojrzeniami obcych.