Prace ogrodowe niezbędne na wiosnę

Wiosna to intensywny czas dla wszystkich osób zajmujących się ogrodem. Trzeba uporządkować i posprzątać teren po miesiącach zalegania śniegu. Odnowienia może wymagać drewniana architektura ogrodowa, którą trzeba zabezpieczyć i zaimpregnować farbą. Jest to też czas na wyciągnięcie i przygotowanie do użytkowania mebli ogrodowych. Jakich zabiegów potrzebuje roślinność?

Prace wokół drzew i krzewów ozdobnych

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się okres wegetacyjny i rośliny zaczynają intensywnie rosnąć. Zanim przyroda rozpędzi się na dobre, pamiętaj o przycięciu drzew owocowych, co zachęci je do owocowania i kwitnienia, a także poprawi wygląd. Cięcia wymagają też drzewa i krzewy ozdobne, a stopień i intensywność redukcji gałęzi zależy od gatunku i wymagań danej rośliny. Jeśli posiadasz żywopłot formowany, to jest to też czas na zadbanie o jego kondycję. Wiosną możesz posadzić nowe drzewa i krzewy, urozmaicając ogród. Odpowiednia ilość wilgoci i ciepła sprzyja intensywnym procesom rozwojowym.

Prace ogrodowe pielęgnujące trawnik

Pielęgnację trawnika najlepiej zacząć od wygrabienia z resztek trawy, liści, gałązek i innych resztek organicznych. Wiosna to idealny czas na nawożenie trawnika i dostarczenie mu składników mineralnych niezbędnych do dalszego wzrostu. Zanim to jednak zrobisz, zadbaj o poprawę jakości gleby poprzez jej wertykulację, czyli pionowe nacinanie w celu rozluźnienia ziemi i zbitej warstwy darni. Dzięki temu zapewni swobodny przepływ powietrza i wody oraz mikro i makroelementów zawartych w nawozie wprost do systemu korzeniowego. Po zimie może okazać się, że trawa w niektórych miejscach wymaga dosiania i jest to też dobry czas na ukorzenienie nowej. Wszystkie te zabiegi sprawią, że w lecie będziesz cieszyć się zielonym, gęstym trawnikiem.