Sosna w ogrodzie. Jaki gatunek wybrać?

Wyróżniamy aż 115 gatunków sosny. Nie wszystkie są smukłe i wysokie jak te, które najczęściej widzimy dziko rosnące. Wiele z nich, jako drobne drzewa, a także jako krzewy, stanowi idealną ozdobę do ogrodu. Wprowadzają do niego odrobinę dzikości lasu, jednocześnie nie zakłócając harmonii i domowego nastroju. W tym artykule przyjrzymy się odmianom sosny kosodrzewiny i sosny czarnej. Stanowią one szczególnie ciekawą propozycję do ogrodu jako wyjątkowo piękne odmiany sosny. Zapraszamy do lektury!

Sosna kosodrzewina

Występująca naturalnie w pasmach górskich Europy Środkowej i Południowej kosodrzewina jest wyjątkowym drzewem. Ponieważ poszczególne odmiany kosodrzewiny charakteryzują się dużą zmiennością, ciężko dać jej generalny opis. Zasadniczo odznacza się masywnymi gałęziami, które płożą się po ziemi lub wyrastają na boki, względnie lekko wznoszą ku górze. Z tego względu kosodrzewiny są wspaniałymi ozdobami ogrodu.  Są niskie, a ich bujne gałęzie pięknie wypełniają przestrzeń. Na pewno nie będą zbyt przytłaczające, ale za to też nigdy nie dadzą efektu niezadbanych. Warto oczywiście przy tej okazji zauważyć, że kosodrzewina, jak też inne podgatunki sosny nie wymaga dobrego gruntu, aby świetnie rosnąć. W związku z powyższym warto wybrać do ogrodu kosodrzewinę, jeżeli mam dużo pustej przestrzeni, którą chcielibyśmy wypełnić. W naszej ofercie znajdują się odmiany Pumilio, Benjamin, Varella i Mops, które formują wyjątkowo piękne i krągłe krzewy – takie świetnie będą się prezentować, jeżeli szukamy drzewa do centrum ogrodu. Z kolei kosodrzewiny Winter Gold i Carsten charakteryzują się przepięknym, żywym żółto-zielonym odcieniem, który nada kompozycji nieco życia.  

Sosna czarna

Zwana także sosną austriacką, jest nieco bardziej egzotyczną kuzynką kosodrzewiny, ponieważ jej pierwotny zasięg obejmował przede wszystkim basen Morza Śródziemnego. Ma smukłą koronę, dzięki czemu prezentuje się bardzo dostojnie – w związku z tym jest chętnie sadzona w parkach i ogrodach. Jako sosna jest oczywiście odporna na niesprzyjające warunki – dobrze toleruje zanieczyszczenia i dosyć dobrze znosi susze. Można zaryzykować stwierdzenie, że klasyczna sosna czarna spisze się w każdym otoczeniu i w każdym ogrodzie. W naszej ofercie posiadamy także odmiany Moletta i Green Tower, która odróżniają się jeszcze bardziej smukłą budową. Świetnie sprawdzą się w ogrodzie, który jest już dosyć wypełniony i potrzebuje ostrego akcentu. Oferujemy także sosnę czarną Oregon Green i Hornibrookiana, które przeciwnie, charakteryzują się bardziej obłym kształtem.