Właściwości borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to popularny w naszym kraju owoc, który jest niezwykle smaczny i lubiany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Wyglądem przypomina nieco jagodę, a jest to spowodowane ich bliskim pokrewieństwem. Borówka amerykańska jest bowiem odmianą jagody leśnej, która rośnie w stanie dzikim w wielu polskich lasach. Owoc ten jest nie tylko smaczny, ale ma także dobroczynny wpływ na ludzki organizm, a jego niewątpliwą zaletą jest możliwość hodowania krzewów borówki nawet we własnym ogródku. W dzisiejszym wpisie opiszemy prozdrowotne właściwości borówki amerykańskiej i wytłumaczymy, dlaczego warto wybrać się po krzaczek borówki do naszej szkółki krzewów!

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma borówka amerykańska?


1. Jest skarbnicą cennych witamin i składników odżywczych.
Borówka amerykańska jest źródłem wielu witamin (między innymi: A, B, C, E i PP), mikroelementów i minerałów (np.: cynk, miedź, selen, magnez, potas, żelazo i wapń). 


2. Pomaga zapobiegać nowotworom.
W owocach borówki zawarte są niezwykle cenne substancje antyoksydacyjne, które skutecznie chronią nasze organizmy przed nowotworami. W jej składzie odnajdziemy także kwas foliowy, który zapobiega nowotworom macicy, a także fitoestrogeny pomagające zapobiegać rozwojowi nowotworom piersi, tarczycy i wątroby. Działanie przeciwnowotworowe mają też antocyjany, które zapobiegają rozwojowi raka płuc, wątroby i przewodu pokarmowego.


3. Zapobiega nadciśnieniu.
Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dowodzą, że osoby regularnie jedzące borówki amerykańskie o wiele rzadziej zmagają się z nadciśnieniem.


4. Poprawiają wzrok.
Borówka amerykańska pozytywnie wpływa na nasze oczy. Lekarze zalecają jej regularne spożywanie chorym na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej.


5. Dba o jędrność i elastyczność naszej skóry.
Borówki zawierają antocyjany, które nie tylko przeciwdziałają rozwojowi nowotworów, ale także wpływają pozytywnie na naszą skórę, pomagając jej dłużej zachować młodość. Substancja ta eliminuje z naszego organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Jedząc borówki, sprawiamy, że nasza skóra jest elastyczniejsza i jędrna.


6. Reguluje poziom cukru we krwi.
Owoce borówki zawierają substancję, której działanie jest nieco zbliżone do insuliny regulującej poziom cukru we krwi, dlatego są to owoce zalecane dla diabetyków.