Z jakich roślin stworzyć żywopłot?

Żywopłot w przydomowym ogrodzie jest doceniany przez mieszkańców z wielu powodów. Odgradza przestrzeń prywatną przed spojrzeniami przechodniów, jest ostoją wielu gatunków ptaków, stanowi piękne tło dla innych roślin, a przy tym sam może stać się niezwykle ozdobną kompozycją. Do stworzenia roślinnego płotu możesz wykorzystać drzewa iglaste i liściaste.

Żywopłot z drzew iglastych

Do jednych z najpopularniejszych w ostatnim czasie żywopłotów wciąż należą nasadzenia złożone z tuj. Mają one wiele zalet, takich jak szybkie tempo wzrostu, małe wymagania pielęgnacyjne,  zwarty pokrój i docelową wysokość, która nie wymaga korygowania przez przycinanie. Jeśli jednak chcesz stworzyć bardziej oryginalny żywopłot, możesz wybrać inne drzewa iglaste i liściaste, lub urozmaicić nimi jednorodną ścianę żywotników. Dobrze znoszą cięcie świerki pospolite. W naturalnym środowisku są wysokimi drzewami, ale systematycznie formowane z użyciem nożyc lub sekatora, tworzą gęstą, zieloną, trudną do sforsowania zaporę. Doskonale chronią przed wiatrem i zapewniają zwartą strukturę roślinnego ogrodzenia przez cały rok. 

Żywopłot z drzew liściastych

W opozycji do zimozielonych żywopłotów iglastych znajdują się barwne nasadzenia liściaste. W ciągu roku zmieniają one swój wygląd, co dla wielu osób jest ciekawszym wyborem niż zielone, iglaste szpalery. Taki żywopłot latem jest zielony, jesienią przebarwia się na odcienie pomarańczy, brązu i złota, a zimą gałęzie ozdabiają jedynie zasuszone liście. Jednym z najszlachetniejszych drzew na taki żywopłot jest grab pospolity. W wyniku przycinania wypuszcza wiele nowych odgałęzień, tworząc gęstą, harmonijną zasłonę. Do aranżowania liściastych żywopłotów polecane są także takie rośliny jak: ligustr pospolity, buk pospolity, czy berberys pospolity.