Najczęściej spotykane choroby roślin

Rośliny, jak każde żywe istoty, chorują. Pocieszające jest to, że można je leczyć i zapobiegać porażeniu. Jakie są częste choroby krzewów i drzew ozdobnych?


 

Najczęściej spotykane choroby roślin ozdobnych

Jeżeli hodujesz rośliny, wiesz najlepiej, ile trudu trzeba włożyć w to, aby w porze kwitnienia objawiły całe swoje piękno. Niestety, czasem mimo starań ogrodnika rośliny chorują i niszczeją, tracąc urok i rozsiewając chorobę po pozostałych okazach. Jakie są przyczyny chorób roślin ozdobnych i co dolega im najczęściej?

Większość chorób roślin ozdobnych wywołują grzyby. Zapoznaj się z poniższym tekstem, by rozpoznać objawy najczęściej występujących schorzeń drzew i krzewów.

Usychanie i gnicie liści, wysuszone lub nieprawidłowo powyginane pędy, a także niepokojące osady i naloty należą do najczęstszych objawów, świadczących o tym, że roślinę zaatakowała choroba. Dowiedz się, jak w porę rozpoznać niepokojące objawy oraz w jaki sposób zareagować, by zahamować rozprzestrzenianie się choroby i zwiększyć szanse na uratowanie zainfekowanych nią roślin.

Dlaczego rośliny chorują?

Rośliny, jak wszystkie istoty, potrzebują do życia odpowiednich warunków. Reagują na bodźce z zewnątrz i wchodzą w skład łańcucha pokarmowego. Mogą być w różnej kondycji – zupełnie jak ludzie. I tak samo jak w przypadku ludzi, roślina słaba i zaniedbana, trzymana w nieodpowiednich warunkach i niewłaściwie odżywiana jest podatna na schorzenia.

Najlepszym sposobem na to, aby zapobiegać chorobom roślin i krzewów, jest ich umiejętna pielęgnacja – mówi specjalista reprezentujący Gospodarstwo Szkółkarskie. – Odpowiednie nawodnienie i nasłonecznienie oraz nawożenie dają dobre efekty. Ważna jest także regularna obserwacja.

Co powinno zwrócić naszą uwagę? Niepokojące są przebarwienia, plamki na liściach oraz osad przypominający pleśń, który może przybierać różne kolory. Najczęściej przyczyną chorób krzewów i drzew ozdobnych są grzyby.

Najczęstsze choroby roślin ozdobnych

Częstym widokiem są plamy na liściach. Mogą one przybierać różne kolory i wielkości. Zdarzają się czarne, brązowe lub rdzawe, często z obwódką w innym kolorze. Porażone liście szybciej schną i opadają. Jeżeli na swojej roślinie dostrzeżesz takie objawy, masz do czynienia z plamistością liści.

Kolejną chorobą, która dotyka wiele gatunków roślin, jest mączniak prawdziwy. Nazwa nie jest przypadkowa – objawem jest biały ziarnisty nalot na górnej stronie liści. Mączak utrudnia wzrost rośliny, a w skrajnych przypadkach dochodzi do obumarcia.

Choroby nie omijają także iglaków. Sosny, jodły i jałowce mogą być dotknięte osutką. Atakuje ona młode pędy, co upośledza wzrost rośliny. Osutkę można poznać po czarnym nalocie. Wzmaga się przy deszczowej pogodzie, a niepowstrzymana prowadzi do obumierania całej rośliny.

Przyczyną wymienionych wyżej chorób, a także innych, takich jak np. rdza czy szara pleśń, są grzyby. Dlatego elementem skutecznej walki z porażeniem są preparaty, które zwalczą pasożytnicze grzyby niszczące rośliny ozdobne. Niestety, czasem jedynym sposobem walki z zarodnikami, które rozprzestrzeniają się po pięknym ogrodzie, jest spalenie chorych okazów. Środki przeciwgrzybicze warto stosować także zapobiegawczo, zwłaszcza wtedy, gdy warunki sprzyjają ich rozwojowi – w wilgotnych i zacienionych miejscach, przy obfitych lub przedłużających się opadach deszczu.

Najczęstsze choroby drzew i krzewów ozdobnych – przegląd

Niestety, nawet najlepszy ogrodnik musi niekiedy podjąć się wyzwania, jakim jest leczenie zainfekowanych roślin. Jakie są najczęstsze choroby roślin ozdobnych w naszej szerokości geograficznej?

Mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy na Berberysie
Mączniak prawdziwy na Berberysie

Mączniak prawdziwy jest chorobą grzybową, która najczęściej dotyka karagany, derenie, azalie, róże, klony i berberysy. Mączniak daje bardzo charakterystyczne objawy w postaci białego mączystego nalotu na młodych pędach, pąkach i liściach. W tych miejscach rośliny sprawiają wrażenie, jakby były posypane mąką i stąd nazwa choroby. Z upływem czasu nalot rozprzestrzenia się na cały liść i prowadzi do jego zamierania.

Aby ustrzec się przed mączniakiem, warto unikać sadzenia w miejscach wilgotnych i zacienionych. Jeżeli już pojawił się na roślinach, zainfekowane pąki należy wyciąć, a opadnięte liście usuwać. Jeśli objawy się nasilają, rośliny należy opryskać odpowiednim preparatem grzybobójczym.

Rdza liści

Rdza liści również rozwija się w wilgotnych warunkach i atakuje zwykle głóg, powojnik i berberys. Jej objawem jest pojawienie się na zewnętrznej powierzchni liści okrągłych plam o jasnożółtej barwie, które następnie zmieniają kolor na brązowo-czerwony. W dolnej części liścia pojawiają się skupienia zarodników, wokół których tkanka obumiera, skutkiem czego liście odkształcają się i opadają. Porażone rdzą części należy bezwzględnie usuwać, a całą roślinę spryskać właściwym preparatem.

Szara pleśń

Szara pleśń jest bardzo pospolitym schorzeniem i atakuje większość roślin ozdobnych. Na liściach objawia się w postaci owalnych wodnistych plam, powoduje też brązowienie płatków kwiatu i prowadzi do jego zamierania. Na obumarłych częściach rośliny można zaobserwować szary nalot zarodników. Porażone szarą pleśnią części roślin należy usuwać i zastosować oprysk.

Bakteryjna plamistość liści

Bakteryjna plamistość liści na Bluszczu
Bakteryjna plamistość liści na Bluszczu

Kolejną bardzo częstą chorobą drzew i krzewów jest plamistość liści, która atakuje zarówno rośliny liściaste, jak i iglaste. Plamistość rozwija się na roślinach nadmiernie zraszanych lub podczas bardzo wilgotnej pogody. Chorobę wywołują rozmaite patogeny, toteż i same plamy przybierają różne kolory, kształty oraz rozmiary. Opadłe liście należy palić, a roślinę opryskać.

Jak można zauważyć, największym wrogiem roślin ozdobnych są grzyby. Oprócz wymienionych wyżej schorzeń często spotyka się również osutkę, opieńkową zgniliznę i guzowatość korzeni. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom jest unikanie nadmiernego zraszania roślin i szybkie podjęcie działania w przypadku zauważenia pierwszych objawów.