Jak działają szkółki drzew ozdobnych?

Gdy wybieramy się do szkółki drzewek i krzewów ozdobnych, zauważamy ogromne bogactwo różnej wielkości sadzonek roślin. W tym miejscu znajdziemy zarówno wiele odmian iglaków, drzewa liściaste, a także krzewy nadające się do nasadzeń w ogrodach i parkach. W szkółce bardzo często kupimy sadzonki w dużo lepszym stanie, niż gdybyśmy nabywali je w marketach. Rośliny są odporniejsze na zmianę środowiska i usychanie, a także mają dużo większe szanse na bujny i harmonijny wzrost. Poza tym w szkółce mamy bardzo szeroki wybór roślin i znajdziemy nawet te nietypowe i rzadko spotykane, do których w innych miejscach nie mielibyśmy dostępu.

Zasady funkcjonowania szkółek

Konkretne szkółki drzew mogą w pewnych szczegółach różnić się od siebie, specjalizować w pewnym typie roślin (np. bardziej w krzewach lub drzewach iglastych czy liściastych), ale ogólny schemat ich funkcjonowania pozostaje podobny. W związku z tym możemy wyróżnić kilka głównych cech, które charakteryzują działalność szkółkarską prowadzoną na wysokim poziomie:

  • Uniwersalność, to znaczy szeroki wybór sadzonek zarówno popularniejszych odmian roślin, jak i tych mniej znanych, ale atrakcyjnie wyglądających i również nieraz poszukiwanych przez klientów. Szkółka drzew i krzewów może dzięki temu wyznaczać nowe trendy i popularyzować nieznane odmiany krzewów i drzew ozdobnych.
  • Dbanie o wysoką jakość wszystkich sadzonek, to znaczy prawidłowa pielęgnacja, nawadnianie i dostarczanie składników odżywczych do każdej z roślin od początku hodowli aż do sprzedaży klientowi. Dodatkowo przy sprzedaży wyjaśnia się często wszystkie zasady pielęgnacji danej rośliny, aby prawidłowo i bujnie się rozwijała.
  • W profesjonalnej szkółce hoduje się rośliny od podstaw, to znaczy począwszy od wysadzenia nasion albo pozyskania nowych sadzonek z dorosłych roślin lub szczepienia. Następnie młode rośliny rosną do momentu, aż staną się gotowe do wysadzenia w stałe miejsce i wtedy mogą zostać przeznaczone do sprzedaży. W niektórych szkółkach dodatkowo sprzedaje się już dorosłe drzewa, które wprawdzie trudniej przesadzić, ale jest to możliwe, jeśli prawidłowo przeniesie się całą ich bryłę korzeniową.