Z jakich roślin stworzyć piękny żywopłot?

Ogrodzenie pełni rolę zabezpieczenia posesji, przed wchodzeniem na nią niepożądanych osób oraz zwierząt. Jednak, by chronić się przed wzrokiem przechodniów, a niekiedy i sąsiadów dobrze jest posadzić żywopłot.  Trzeba wybrać odpowiednie gatunki roślin, które szybko rosną i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Z jakich roślin stworzyć piękny żywopłot?

Żywopłot jest niezwykle pożądany na posesji. Chroni przed wścibskimi ludźmi i przechodzeniem zwierząt, ale też i hałasem, szczególnie gdy dom jest umiejscowiony przy ulicy. Konieczne jest wybranie odpowiednich roślin, które wystarczy jedynie przyciąć, ale nie wymagają szczególnej troski. Doskonale sprawdzają się tuje. Można wybrać, np.: brabant czy szmaragd. Na żywopłot wybierane są świerki. Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzej Krzysiak oferuje: pospolity, kłujący, biały, w różnych odmianach. Warto postawić na ten gatunek, bo zawsze się przyjmie i nie ma konieczności systematycznego podlewania. Atrakcyjną i szybko rosnącą rośliną, ale przy tym wymagającą żyznej i wilgotnej gleby jest cis. Żywopłot można posadzić również z jałowca. Warto urozmaicić ogrodzenie, bo iglaki występują w różnych zabarwieniach. Żywopłot można posadzić również z krzewów liściastych, ale warto wybrać całoroczne rośliny.

Jak przycinać żywopłot?

Żywopłot przycina się sekatorem, ręcznie nożycami ręcznymi lub elektrycznymi. Wymaga jednak pielęgnacji, by dobrze się prezentował i nie rozrastał na strony. Czynność warto wykonywać kilka razy w sezonie, ale zawsze przed nadejściem zimy i wczesną wiosną. Nie jest skomplikowana, bo każdy nowo upieczony ogrodnik sobie z nią poradzi. Praca jest łatwa i sprawia wiele przyjemności. Nie wymaga poświęcania zbyt wiele czasu, bo żywopłot przycina się dość szybko i praktycznie zawsze tak samo. Warto zaznaczyć wcześniej wysokość roślin, by nie przyciąć zbyt nisko i nierówno, bo nie będzie się dobrze prezentował. Najpierw przycinane są boki, później górną część roślin. Trzeba sprawdzić, czy nożycami ściąć zbędne pędy.